"Je to plošný problém. Chybí lékaři v nemocnicích, zubaři, stárnou praktičtí lékaři. Ví se to už dávno, ale k mému úžasu s tím nikdo nedělá nic centrálně," uvedl Svoboda.
Ten se snažil situaci čelit větším podílem posádek s vysokoškolsky vzdělaným záchranářem. Lékaři pak jezdí jen ke skutečně naléhavým případům a vypomáhají i mimo svou primární oblast působnosti. Zatímco v roce 2010 byl lékař v 15 z více než 20 posádek, nyní je jen ve 12 z 28. Přesto se podle Svobody dostupnost akutní zdravotní péče nezhoršila, neboť u téměř tří čtvrtin výjezdů není přítomnost lékaře nutná.
Záchranka musela od června dočasně omezit i noční služby lékařů na výjezdové základně záchranky v Poličce na Svitavsku, neboť dva doktoři dlouhodobě onemocněli. V Žamberku na Orlickoústecku už rok a půl lékař neslouží v noci. Noční dobu vykrývají posádky s lékařem z okolí. Naopak v Červené Vodě na Orlickoústecku vloni jedna posádka se záchranářem přibyla.
Moravská Třebová spolu s blízkou Poličkou a Jevíčkem zvažují, že budou iniciovat jednání s praktickými lékaři z regionu, zda by nebyli ochotni služby u záchranky zajišťovat.
Podle Svobody by situaci nezměnilo ani lepší odměňování a motivace lékařů. Ti by navíc, pokud by přešli jako kmenoví zaměstnanci k záchrance, zase chyběli v nemocnicích. Například v Přelouči na Pardubicku radnice před časem nabízela lékařům byt a příspěvek na plat, avšak bezvýsledně.
zdroj: ČTK