"V Pardubicích se soutěží ve všech oficiálních disciplínách, což jsou kostky od dva krát dva do sedm krát sedm polí. Klasická je tři krát tři, s kterou celý svět začínal," řekl ČTK pořadatel turnaje Jaroslav Flejberk. Navíc mohou soutěžící používat buď dvě nebo jen jednu ruku a také pracovat poslepu. Neoficiálně se bude skládat kostka se stranou o 64 polích, Rubikovy olympijské kruhy a hlavolam Pyramid. Divácky nejatraktivnější je skládání kostky nohama.
Ti nejlepší složí dvěma rukama klasickou skládačku tři krát tři zhruba za deset vteřin, jednou rukou jim to trvá o opět vteřin déle. Nohama to zvládnou za půl minuty. V roce 2008 vznikl v Pardubicích světový rekord ve skládání oběma rukama 7,08 vteřiny, nynější nejlepší světový výkon je 5,76 vteřiny.
Flejberk považuje za nejobtížnější kostku o hraně se sedmi poli. Zcela mimořádný je podle něj také výkon jednoho soutěžícího, který si před sebe rozloží 30 kostek, prohlédne si je a pak je poslepu složí. Mýlí se jen v jednom či dvou případech. "Vůbec nechápu, jak je to ten člověk schopný udělat," řekl Flejberk.
Nejvýkonnější jsou podle Flejberka soutěžící od 16 let, po pětadvacítce se v naprosté většině závodit přestává. Později již motorika a hbitost prstů ochabuje, i když výkonnost mozku se příliš nemění.
Vynálezcem kostky je maďarský architekt a designér Ernö Rubik, který 13. července oslaví sedmdesátiny. Jeho první hlavolam o 54 polích se objevil na maďarském trhu roce 1978, později se výroby a distribuce ujala americká firma Ideal Toy. Z dětské zábavy se během let stala regulérní soutěžní disciplína, v níž se snaží vyniknout lidé po celém světě. Jen v letech 1980 až 1982 se ve světě prodalo sto milionů kusů. Rubik se i později snažil přijít s podobným hitem, žádný z jeho hlavolamů už ale slávu původní kostky nepřekonal.
zdroj: ČTK