V Pardubicích mají zrekonstruovanou obřadní síň
V těchto dnech skončila rekonstrukce obřadní síně pardubické radnice. Nový desing navržený architektkou Pavlou Pannovou respektuje hodnoty těchto prostor a dává jim punc noblesy a čistoty, který ke slavnostním účelům, k nimž je obřadní síň určena, bezesporu patří. Prvními návštěvníky ve zrenovovaných prostorách budou ve čtvrtek odpoledne nejmenší obyvatelé Pardubic a jejich blízcí. Síň totiž po zhruba šestitýdenní přestávce zahajuje provoz vítáním občánků.
„Rozhodla jsem se vsadit na hodnoty, které interiér má, ale které byly předešlou úpravou obřadní síně poněkud skryty. Celý klenutý prostor jsme očistili od zbytečných ozdob a dali mu tak určitou vzdušnost, renovací léta natíraných dřevěných parket jsme dosáhli toho, že opět vynikla jejich krása a využitím původních křišťálových lustrů, které prošly renovací, jsme prostoru vdechly noblesu, kterou si zaslouží,“ řekla architektka.
Na místo síně, jejíž interiéry vznikly v roce 1995 a byly zastaralé a poplatné době vzniku, bude nyní svatebčany vítat barevně zklidněný světlý prostor, který oživují aranžmá čerstvých řezaných květin. Z čelní stěny zmizela výrazná tapisérie, kterou architekta nahradila světlým plastickým obkladem. „Nejde o autorské výtvarné dílo, ale spíše o „průmyslový design“. Mým záměrem nebylo strhnou pozornost na jedinečný artefakt, ale dotvořit příjemnou scénu obřadní síně,“ vysvětlila architektka. Odlehčený bílý nábytek a nádhernou kresbu dřeva na parketách doplňuje běhoun, korespondující právě s obkladem čelní stěny. Ten byl speciálně pro pardubickou radnici podle originálního návrhu vyroben v Itálii.
Oproti svému původnímu řešení se v průběhu rekonstrukce rozhodla architektka využít původní křišťálová svítidla. „Tyto lustry jsou opět trendy a jejich zdobnost se sem hodí. Nechali jsme je repasovat a vyčistit a mohou sloužit zase další léta. Vedle květin jsou v podstatě jediným šperkem v celém prostoru,“ dodala.
Město na modernizaci obřadní síně vynaložilo zhruba 1,2 milionu korun, což je zhruba o 100.000 korun méně, než původně počítalo. Původní vybavení bude nabídnuto k využití organizacím města, například školám, klubům důchodců a podobně.
Předešlá obřadní síň sloužila téměř dvacet let, během nichž jí prošly desetitisíce lidí – snoubenců, svatebčanů, novorozených občánků města a jejich nejbližších a podobně. První svatba v nové síni se uskuteční 25. února v 11:00, ve 12:30 si zde jeden pár připomene 50. výročí své svatby. V Pardubicích v posledních letech ročně uzavírá manželství zhruba 400 párů. Největší zájem o svatby je tradičně v dubnu a v letních měsících - od června do září.
zdroj: ČTK