"V Londýně, Bruselu a Paříži se to dělá na profesionální bázi, ale to je strašně drahé. U nás je to na dobrovolnících," řekl Němec.
Město přispěje na kola 50.000 korunami, v první fázi se jich pořídí třicítka. Opatřené budou kvalitním zámkem s číselným kódem. Sdružení Rekola nejdřív vyhledá nejvhodnější místa, kde budou mít kola stanoviště.
"Během července srpna by měl být testovací provoz. Bude k dispozici méně kol a budeme zkoušet, kam je umísťovat. Od září najedeme na plný provoz," řekla Petra Dufková ze sdružení.
Kola si mohou půjčit lidé, kteří budou mít staženou mobilní aplikaci a zaplatí měsíční či roční poplatek. Zároveň službu mohou využívat v jiných městech, kde už funguje. Pardubice jsou univerzitní město a služba je právě například ideální pro studenty, míní Němec.
"Kola budou mít svá pevná místa a systém počítá s tím, že je dobrovolníci budou permanentně vracet zpátky. Když to přeženu, aby se nestalo, že všechna kola budou v sobotu večer u jedné hospody," řekl Němec.
Pořizovací cena jednoho kola bude zhruba 1500 korun, zámek přijde na 600 korun. Kola budou růžová, tedy snadno rozpoznatelná. "Systém je promyšlený dobře, jeho největší slabinou je, že se kola kradou," řekl Němec. Podle něj by zloděje mohl odradit kvalitní zámek.
zdroj: ČTK