"Želví safari je venkovní výběr, spojená lokalita několika výběhů a jezírek, kde lidé při troše štěstí mohou vidět kolem deseti druhů želv," řekl ČTK Hojný.
Při pozorování želv musejí mít lidé trpělivost, konstatuje Hojný. Sem tam je vidět hlava želvy, jak vyčnívá z vody. Vodní zvířata vylézají, když je pěkné počasí, aby se vyhřívala sluníčku. Mezi nimi je i například želva bahenní, která je kriticky ohroženým druhem.
"Je to naše původní želva, ale populace je u nás už jen vysazená, o původních nevíme. Chtěli bychom se nadále věnovat ohroženým druhům, které jsou například v jižní Číně, nové objevené druhy byly ihned vyhlášeny za téměř vyhynulé, protože je zdecimoval průmysl a obrovská tradice čínské medicíny," řekl Hojný.
Chovatel zvěřinec postupně rozšiřuje o nové druhy zvířat. Pořídil si párek surikat či nosálů, který již vyvedl mláďata. Stálým obyvatelem je i dikobraz, nutrie nebo morčata.
Velké výběhy jsou zaměřené na tři kontinenty. V sekci jižní Amerika má zatím lamy a pštrosy nandu pampového. V australském výběhu žijí pštrosi emu, papoušci a klokan benettův. Africký výběh má zatím zástupce v kozách kamerunských a pštrosech afrických.
"Lidé mohou procházet kolem po vyznačených cestičkách, ale připravujeme i kontaktní výběhy, kam lidé budou moci jít mezi zvířata," řekl Hojný.
Chovatel provozuje zahradní centrum, ale zvěřinec mu začíná zabírat víc místa než prodejní plochy. Místo rostlin například umístil jezírka se želvami nebo dětské hřiště. Zvířecí výběhy jsou lákavé pro rodiny s dětmi. V neděli za tři hodiny, kdy má centrum otevřeno, sem zavítá okolo 150 lidí, dodal Hojný.
zdroj: ČTK