Tři desítky obcí v Pardubickém kraji obtěžuje hluk aut

Tři desítky obcí v Pardubickém kraji obtěžuje nadměrný hluk automobilové dopravy. Vyplývá to z Akčního plánu protihlukových opatření silnic 2. a 3. třídy v majetku kraje, který si hejtmanství nechalo zpracovat od Zdravotního ústavu v Ostravě. Na třech vytipovaných místech, kde hluk postihuje nejvíce obyvatel, plánuje kraj stavební a dopravní opatření. 

Podle dokumentu je v regionu 31 obcí, kde je překročen celodenní hlukový limit, a 34 těch, kde jsou nadměrné hodnoty v noci. Teoreticky tak může být hlukem celý den obtěžováno 8634 lidí, v noci 9721. 
    
Plán byl zpracováván pro úseky silnic, po kterých projede více než tři miliony vozidel za rok a u kterých jsou podle hlukové mapy ministerstva zdravotnictví překročeny mezní hodnoty hlukových ukazatelů. "Jsou to jen vypočtené hodnoty pro lokality, kde nadměrný hluk hrozí," řekl ČTK vedoucí odboru dopravy krajského úřadu Ladislav Umbraun. Podle něj plán nepožaduje věnovat se snížení hluku ve všech ohrožených místech. 
    
V Litomyšli by měl úsek silnice dlouhý 175 metrů od kruhové křižovatky směrem na Poličku získat tichý povrch ze směsi asfaltu a gumového granulátu. Opravit se mají další zpevněné plochy a upraví se trasování jízdních pruhů. V Pardubicích dostane tichý povrch téměř kilometrový úsek na Studánce. Navíc se zúží jízdní pruhy a sníží se rychlost na 30 kilometrů v hodině. Souhrnné náklady se odhadují na 20 milionů korun, úpravy by měly být hotové do roku 2020. 
    
Akční plán zmiňuje jako problematickou také část městského okruhu v Chrudimi. Zlepšení by ale měl přinést budovaný obchvat města, proto se úpravy zatím nechystají. 
    
Pardubický kraj v minulosti nechal na osmi místech v Pardubicích na silnice položit tichou asfaltovou směs, čímž se hluk snížil. V Lanškrouně také v roce 2010 provedl kompletní rekonstrukci silnice II/315 do Tatenic. 
 
zdroj: ČTK