Podle náměstka hejtmana Romana Línka (KDU-ČSL) si na navýšení nebude nutné brát úvěr, hejtmanství částku zaplatí ze svého rozpočtu. Již dnes zastupitelé rozhodli, že se základní jmění Chrudimské nemocnice zvýší vkladem deseti milionů korun.
Ne všichni zastupitelé s fúzí souhlasili. Například Jaroslav Zedník z opoziční TOP 09 ji nepovažuje za připravenou, Josef Janeček (ODS) ji odmítal s tím, že restrukturalizaci lze provést i bez ní. Výhrady vyjádřili již dříve také ekonomičtí náměstci nemocnic nebo pardubická primátorka Štěpánka Fraňková (Sdružení pro Pardubice), kteří se rovněž obávali malé rozpracovanosti celé komplikované operace.
V budoucnu by měla restrukturalizace zdravotní péče včetně koncentrace oborů do některých nemocnic, společné nákupy léků a zdravotnického materiálu, centralizace řízení, spojený informační systém a sdílené služby přinést značné úspory. Místopředseda představenstva nemocnic Petr Rudzan je za čtyři roky vyčíslil na 380 milionů korun. Vlastní změny ve zdravotní péči by měly začít až příští rok.
Kraj si ponechal "zadní vrátka", kdyby problémy spojené s fúzí byly větší, než předpokládá. Na zápis nové společnosti s názvem Nemocnice Pardubického kraje do obchodního rejstříku bude čas do konce letošního roku. Předtím s ní musejí souhlasit členové vedení nemocnic a jejich představenstva.
Pět nemocnic Pardubického kraje skončilo v roce 2012 se ziskem 6,7 milionu korun. Před ztrátou je ale zachránila jen dotace hejtmanství. To loni poskytlo zdravotnickým zařízením formou takzvaných vyrovnávacích plateb přes 215 milionů korun. Loňské výsledky zatím nemocnice nezveřejnily.
zdroj: ČTK