Město Seč by rádo získalo zříceninu Oheb

Město Seč na Chrudimsku by se rádo postaralo o chátrající zříceninu Oheb, která se klene nad tamní přehradou. Chce jednat s Lesy ČR o bezúplatném převodu. Podle starosty Seče Marcela Vojtěcha jde o známou dominantu města a mělo by se o ní lépe pečovat, řekl ČTK.

"Oheb je stále v oku fotografů. Myslím, že zřícenina není dobře zabezpečená, není v ideálním stavu, a mělo by se to v nejbližší době řešit," řekl Vojtěch.
 
Radnice však nemá v rozpočtu peníze nazbyt, aby si mohla dovolit zříceninu případně koupit. Starosta podotkl, že městu tak nezbývá nic jiného než "si Lesy ČR namlouvat, aby nám Oheb daly". Mluvčí státního podniku Zdeněk Boublík ale upozornil, že to není tak jednoduché. "Realizace bezúplatného převodu do vlastnictví územně samosprávného celku je v těchto případech podmíněna udělením souhlasu vlády," uvedl Boublík.
 
Lesy ČR letos prodaly hrad Rabštejnek na Chrudimsku třem nadšencům, kteří chtějí postupně zakonzervovat zdivo a vyčistit okolí od náletových dřevin. Státní podnik má ještě na svých pozemcích kromě Ohebu také Žampach na Orlickoústecku a Strádov na Chrudimsku.
 
"Ke Strádovu je teď volný přístup, dřív tam byla obora a dalo s k ní zajít jen někdy. Je to příjemná vycházka údolím Chrudimky," řekl starosta Nasavrk Milan Chládek.
 
Národní památkový ústav eviduje v kraji 16 památkově chráněných zřícenin. Některé z nich vlastní obce a postupně je opravují. Obecní úřad v Žumberku na Chrudimsku každý rok získá přibližně 100.000 korun na sanaci zdiva nebo restaurování sgrafit.
 
"Zříceninu máme pět let a práce máme na další roky dopředu, potřebovali bychom tři až čtyři miliony korun. Dřív jsem se tam báli pořádat nějaké akce, aby se někomu něco nestalo. Teď se tam třeba koná pohádkový les, ve sklepení máme peklo," řekla starostka Žumberka Yveta Ždímalová.
 
O záchranu zříceniny hradu Brandýs na Orlickoústecku se zasloužilo tamní sdružení. Kromě mnoha brigádnických hodin, kdy dobrovolníci hrad vyčistili a odstranili náletové stromy a keře, také zajistili kvalitní studii záchrany památky.
 
"Na záchranu zříceniny jsme zatím vydali s pomocí dotací asi dva miliony. Letos to bude necelý milion. Brandýs je na seznamu nejvíc ohrožených památek, a tak se nám letos podařilo získat vyšší dotace," řekl starosta Petr Tomášek.
 
Odborná firma letos obezdívá severní a západní stranu zříceniny, která je nejvíc poškozená. Další roky přijde na řadu klenba mezi těmito stěnami. Záchrana zříceniny podle starosty potrvá čtyři až pět let.
 
zdroj: ČTK