Legionáři připravují opravy Zámečku v Pardubicích

Československá obec legionářská by se brzy měla stát majitelem Larsichovy vily v Pardubicích, kde za války byli popraveni čeští vlastenci včetně obyvatel osady Ležáky. Jednou by tam mohlo být muzeum domácího a zahraničního odboje. Památka stojí v areálu firmy Foxconn. Legionáři k ní musejí zajistit vlastní přístup. Novinářům to dnes řekli zástupci obce.

"Na základě smlouvy s Foxconnem musíme oplotit areál, oddělit média, zařídit veškeré dokumentace, které jsou potřebné pro katastrální úřad. Rozhoduje se také, jestli to bude dar nebo odkup, co bude výhodnější pro firmu Foxconn," řekl předseda legionářské obce František Bobek.
 
Legionáři chtějí vilu opravit a otevřít ji veřejnosti. Muzeum by se mělo zaměřit na období heydrichiády, odbojovou činnost za druhé světové války. Vila by měla poskytovat zázemí školicímu středisku, sloužit pro společenské akce, konference a ve sklepeních by se měly konat tematické výstavy.
 
"Chceme ještě jednat s Foxconnem o dalším pozemku, kde bychom zřídili výcvikové středisko, které by připomínalo výcvik parašutistů v Británii. Šlo by o lanové centrum s pozemními překážkami v historických souvislostech," řekl regionální zástupce legionářů Pavel Budinský.
 
Legionáři si teď dávají asi tři měsíce čas, aby provedli první opatření. Zjistí, jaký je stav budovy, jaká je jeho statika. Začínají také připravovat projekty a zjišťují, zda by bylo možné využít evropské dotace.
 
"Naší společnou snahou je co nejrychlejší navrácení Zámečku do života Pardubic a nejen jich," řekl Tomáš Novotný, předseda Občanského sdružení za záchranu Zámečku.
 
Vilu navrhl pro potomka uhlobaronského rodu Jiřího Larische-Mönicha v druhé polovině 19. století architekt František Schmoranz starší. Za druhé světové války vilu vlastnil německý policejní pluk z Kolína. Němci ve sklepeních vily za heydrichiády v roce 1942 vyslýchali české vlastence a obyvatele Ležáků, které později zastřelili na nedaleké střelnici.
 
"Všichni popravení se chovali velmi statečně. Je zdokumentováno, že poslední tři muži provolávali slávu Československé obci legionářské. Pro mě je to obrovský závazek," řekl Budinský, jehož rodina z babiččiny strany žila v Ležákách.
 
Po válce ve vile působila škola důstojnického dorostu, od roku 1956 patřila společnosti Tesla, která tam měla kanceláře a sklady. Foxconn získal pozemky i se Zámečkem v roce 2000, chvíli tam sídlila bezpečnostní agentura ABL, ale většinou byla vila prázdná.
 
"V Zámečku jsem pracoval. Ještě v roce 1995 nebo 1996 tam měla Tesla ekonomický úsek," řekl starosta městského obvodu IV. Petr Heřmanský.
 
Poměrně nedávno ještě tchajwanský výrobce počítačových komponentů jednal o prodeji za miliony korun se společností DDVS Partners. Společnost neměla žádnou historii ani zaměstnance. Původně se v souvislosti s jejich plány hovořilo o domu pro seniory, později o skladech vína ve sklepeních vily.
 
zdroj: ČTK