Krematorium v Pardubicích dnes viděly stovky lidí

Jednou za rok se krematorium v Pardubicích otevírá včetně kremačních místností, kam nemá veřejnost obvykle přístup. Národní kulturní památku dnes na Dušičky viděly stovky zájemců. Průvodci je zavedli i ke starým pecím, kde se kdysi natáčel film Spalovač mrtvol. 

"Lidé se hlavně ptají, jak zpopelnění probíhá, nemají o tom moc představu. Spousta lidí si myslí, že se zpopelňuje bez rakve nebo hromadně. Aspoň zjistí, že to není pravda. Dřív toto téma bylo tabu," řekl ČTK obřadník Roman Vodvářka. 
    
Budova navržená architektem Pavlem Janákem letos slaví 90 let od svého uvedení do provozu. Krematorium ve stylu rondokubismu patří mezi skvosty nejen pardubické architektury. Tento sloh Janák vytvořil s architektem Josefem Gočárem. Využívali v něm stylizované ornamenty českého a moravského folklóru. 
    
V interiéru jsou dřevěné prvky vesnické architektury, vyřezávané zábradlí zpěvácké tribuny nebo malované dřevěné stropy. Hlavní obřadní místnost, jejíž stěny zdobí rostlinné ornamenty, kdysi doplňoval i nápis "Já živ jsem, i živi budete". 
    
"Uvažujeme, že sem po renovaci maleb tento nápis vrátíme," řekla ČTK referentka pohřební služby Soňa Lipavská. 
    
Návštěvníci si dnes prohlédli kremační zázemí, které se již nepoužívá a kde se natáčel film Juraje Herze Spalovač mrtvolu s Rudolfem Hrušínským v hlavní roli. Viděli také modernější pece umístěné v přístavbě z poloviny 90. let. 
    
"Ten výklad byl opravdu hodně zajímavý. Chtěl jsem třeba vědět, jak funguje princip spouštění rakve do sklepa k pecím," řekl ČTK návštěvník Tomáš Kouřil z Pardubic. 
    
Památka je po rekonstrukci včetně obnovy fasády, která se dokončila v roce 2009. Opravy stály 20 milionů korun. Ročně se v krematoriu zpopelní asi 3500 lidí nejen z pardubického regionu. V České republice je 27 krematorií, pardubické vzniklo za první republiky jako třetí v pořadí. 
    
"Na Slovensku jsou pouze dvě krematoria. Převažují tam církevní obřady, lidé tam jsou víc věřící," dodal Vodvářka. 
 
zdroj: ČTK