Jen z poloviny pokryje náklady poplatek za odpad
Město Pardubice vydalo loni na likvidaci odpadů více než 70 milionů korun. Pětisetkorunový poplatek, který platí obyvatelé města starší šesti let jednou ročně, pokryl náklady zhruba z 54 procent. Necelých deset procent nákladů získalo město od firem zabývajících se likvidací tříděného odpadu, zbývajících téměř 27 milionů korun (zhruba 302 koruny na osobu) zaplatilo, podobně jako v minulých letech, z vlastního rozpočtu.
Jen likvidace směsného komunálního odpadu, tedy smetí, které obyvatelé vyhodí do kontejnerů, přijde v Pardubicích ročně na téměř 40 milionů korun. Zhruba stejnou částku zaplatí obyvatelé města na poplatcích za svoz a likvidaci odpadu. Kromě vyvážení popelnic je však třeba likvidovat odpad ze separačních dvorů, nebezpečné, objemné a tříděné odpady, vyprazdňovat koše na veřejných prostranstvích, likvidovat černé skládky a podobně.
„Jen likvidace odpadu ze separačních dvorů nás loni stála 12,5 milionu korun, další tři miliony jsme zaplatili za likvidaci objemných a více než milion za likvidaci nebezpečných odpadů. Náklady na oddělený sběr plastů, papíru a skla loni přesáhly 13 milionů, od společností zpracovávajících separovaný odpad jsme dostali sedm milionů,“ vypočet vedoucí odboru životního prostředí Miroslav Míča.
Produkce odpadu se v posledních letech prakticky nemění. Za rok 2011 Pardubáci naházeli do popelnic 16.625 tun komunálního odpadu. Denně občané města vyprodukovaly v průměru 45,5 tuny odpadků, tedy zhruba 150 kontejnerů, jejichž svoz a likvidace stojí více než 107.000 korun. Mimo to do kontejnerů uložili také 103 tun nebezpečných odpadů a 4216 tun separovaného odpadu (1689 tun biologicky rozložitelných odpadů, 946 tun skla, 780 tun papíru, 801 tun plastů), který by jinak zbytečně skončil na skládce a odpadové hospodářství ještě prodražil.
zdroj: ČTK