Bílý kruh bezpečí: Nový zákon na ochranu obětí má své slabiny

Nový zákon, který má od srpna ještě víc chránit oběti trestných činů, má podle Bílého kruhu bezpečí své slabiny. Ministerstvo spravedlnosti spustí registr služeb rozčleněný do několika kategorií. Pro oběti to může být matoucí, protože samy ještě nevědí, jakou pomoc potřebují, řekla novinářům ředitelka Bílého kruhu bezpečí Petra Vitoušová. Nevládní organizace pomáhá obětem 22 let.

"Oběť sama neví, jestli chce psychosociální službu nebo právní informace. Tento názor zastávám po 22 letech praxe. My poskytujeme komplexní kombinovanou službu. Při konzultaci je vždy přítomen právník a psychosociální pracovník," uvedla Vitoušová.
 
Ředitelka organizace však dodává, že nový zákon zvláště zranitelným obětem v mnohém pomůže. Uvedla příklad znásilněné ženy, která bude mít nově nárok na proplacení kvalitní terapie až do výše 50.000 korun. Oběť může na výslechy doprovázet důvěrník a zároveň se nemusí s pachatelem u soudu i jinde vůbec potkat.
 
Podle statistik v Česku ročně orgány evidují oznámení 300.000 trestných činů, v kterém figuruje minimálně jedna oběť. Odborníci ale konstatují, že alespoň stejný počet činů nikdo nenahlásí. Bílý kruh bezpečí loni pomohl 35 procentům obětí, které se rozhodly, že svoji situaci před svým okolím utají.
 
Podle Vitoušové stoupá počet dětských obětí, které nechtějí trestný čin nahlásit. "Patrně si řeknou: 'Investuji čas s nejistým výsledkem, nebudu mít kontrolu nad tím, co se děje, a bude to vpád do mého soukromí, který já si nepřeji'," uvedla Vitoušová.
 
Bílý kruh bezpečí funguje 765 hodin týdně na 13 místech v zemi. Loni pobočky navštívilo více než 11.200 obětí. Organizace zaměstnává 43 lidí, za většinou práce ale stojí dobrovolníci, kterých je 317. Většina z nich má vysokoškolské vzdělání.
 
"Kriminalitu zastavit nedokážeme. Pomáhat jejím obětem však umíme," řekl Ladislav Tomášek, jednatel pardubické pobočky, která existuje 14 let a za tu dobu ji osobně vyhledalo více než 800 klientů.
 
zdroj: ČTK